Mode

2016-17 Competitive Coach Directory

To contact the coach or manager for any Markham SC rep team, click on the name below to open up your email program.

Competitive Coaches 2016-17: Boys Teams


Age Division Year  League Coach Assistant Coach Manager
U8 Boys 2009 YRSL Nico Martinez

Ansel Bather
Shane Gradini
Rahim Somani
Louie Bafas
Ihab Amer
Paul Stoyanovski

Alifa Somani

U9 Boys 2008 YRSL Joe Ciano
Provincial C*
Justin Nezic
Frank Mueller
Vito Pedone

Cindy Ciano
Josie Gravina
Carmela Pedone

U10 Boys 2007 YRSL Rene Martin
Provincial B
Shane Vardy
Gino Pasqualitto
Provincial C*
Eric Serafino
Ron Belfon

Nicole Pachis
Aleah Martin
Cory Standing


U11 Boys 2006 YRSL John Morelli
Provincial C*
Andrew Arcand
Naz Maadanian
Nadeem Manji
Craig Pinnock
Nael Abd

Adela Pinnock
Nilu Manji
Veronica Moncada

U12 Boys 2005 YRSL Andrew Cairns
Provincial B

Anthony Mongillo

Anthony Colangelo
U13 MFC 2004 OPDL Ross Caldarola
Provincial B
Anthony Colangelo
Provincial C*

Kent Green

U13 Boys 2004 YRSL Nico Martinez
Ali Ghodoosy
David Gair

Dimple Bhatia
Susan Paunovic  

U14 MFC 2003 OPDL Ross Caldarola
Provincial B
Alfie Colangelo
Provincial C*

Kent Green
U14 Black
2003  CSL Rick Harrison
Brian Campbell

Amy Friesen
U15 MFC 2002 OPDL Tom Kouzmanis
USSF National B
Dave Georgievski
Provincial B
Brent Martin
Pre B

Kent Green
U15 Black 2002 YRSL Trevor Sinclair Mahendran
Gnanapragasam
Shameem Bari
U16/17 MFC 2000-2001 OPDL
Tom Kouzmanis
USSF National B

Richard Alexander
CSA National B
Sina Azimi
ProvincialB
Kent Green
U16 Black 2001  YRSL Jorge Martinez

TBD

Jayanthi Sritharan
U17 Black 2000 OYSL Richard Alexander
CSA National B
Sina Azimi
Provincial B
Andrew Cairns
Provincial B

KimLove
U18 Black 1999  CSL Dave McLeish
Bill Karpouzis
Eva Turco
U21 Provincial 1997+  OSL Aldo Barovier
 
U21 Regional 1997+  OSL  Aldo Barovier

Jordan Lim
Open Men MJD 1997+  OSL Frank Trotta
   
O35 Men 1980+ YRSL
Manthers
Mike Riddell Alan Deer  

* - Designates Provincial C License in training...awaiting final assessment

Competitive Coaches 2016-17: Girls Teams


Age/Team Year League Coach Assistant Coach Manager
U8 Girls 2009 YRSL Meghan Reynolds

Sarah Reynolds
Julia DeBuono
Tony Cardinale

Elizabeth Wilson

U9 Girls 2008 YRSL Provincial B

Michelle Addorisio
Bill Popovski
Amanda Nitti
Serena Peck

Teresa Flemming
Melanie Wright
Liz Popovski

U10 Girls 2007 YRSL Laura Gosse
Provincial B

Jeff Phillips
Scott Caldwell
Stephanie Conley
Carmelina Puopolo
Felicia Accardo

Jennifer Auyeung
Sarah Garvin
Catherine Di Fonzo

U11 Girls  2006 YRSL Francesco Carriero
CSA National B
Lisa Young
Provincial C
Rob Daleman
James Young    
Julia DeBuono


Nina Ziotas
Luis Sandoval
Gregory Morris
Casey Daleman

U12 Girls 2005 YRSL Sarah Alexander
Provincial B

Laura Serafino
Steve D'Armiento
Laura Gosse
Oni Bernard 
Gordon Wright

Patricia Whelan
Melanie Wright
Christine Palumbo

U13 MFC 2004 OPDL Olivia Lukasewich
CSA National B 

Dave Georgievski
Provincial B

Kent Green

U14 MFC 2003 OPDL Olivia Lukasewich
CSA National B

George Filntissis
Provincial B

Kent Green

U14 Black
2003  CSL Chris White

David Brady
John Gyorody
Karim Ramji

Tracey Douglas

U15 MFC 2002 OPDL Francesco Carriero
CSA National B

Laura Serafino
Provincial B

Kent Green

U15 Black 2002 YRSL Paul Hayle

Brian Sneek

Laurie Sneek

U16/17 MFC 2001 OPDL Francesco Carriero
CSA National B

Laura Serafino
Provincial B

Kent Green


U16 Black
2001  CSL Jason Sheldon

Wendy Harris

Kim Snell

Open MJD   YRSL Louie Voltsinis


* - Designates Provincial C License in training...awaiting final assessment